OPIS KRAJA

Izola je čudovito manjše obmorsko mesto, ki leži med mestoma Koper in Piran. Ime je dobilo po otoku, na katerem je nastalo. Danes je znano predvsem kot turistično središče, vendar so prebivalci še zmeraj tesno povezani z ribištvom in pridelavo olja ter vina. Prvi turizem se je začel razvijati z odkritjem termalne vode leta 1820. Mesto ima pestro zgodovino, ki se skriva za zidovi starega mestnega jedra. Večje zanimivosti in vredne ogleda so Italijanska osnovna šola Dante Alighieri, Muzej Parenzana, Trg padlih za svobodo, Sončno nabrežje, Manziolijev trg, cerkev sv. Marije Alietske, Petelinji rt, pristanišče (madrač), občinska palača, cerkev sv. Mavra, palača Besenghi degli Ughi, molilnica bratovščine bičarjev Scuola Battuti, Trg republike, paviljon in vodnjak v parku Pietro Coppo, cerkev svetega Roka in drugo. Iz Izole vodi sprehajalna pot do Simonovega zaliva, kjer se lahko sprostite in uživate v razgledih. Na plaži Hotelskega naselja Simonov zaliv je igrišče za otroke. V bližini je restavracija z bogato gostinsko ponudbo. V Izoli se nahaja znana diskoteka Ambasada Gavioli. V poletnih mesecih v mestu organizirajo razne koncerte in prireditve. Najbolj znani prazniki so sv. Donat, Pomladanski praznik olja, vina in rib, sv. Maver, Ribiški praznik ter občinski praznik.

LUKA IZOLA

OBRAZI IZOLE- DOKUMENTARNI FILM